Ahogy a természet ébredezik és a hőmérséklet emelkedik, egyre több időt töltünk a szabadban. Ilyenkor szembesülünk azzal is, hogy a tél nem kímélte sem a ház külső falait, sem a teraszt vagy a kert egyéb részeit. Az őszi falevelek maradványai, a téli csapadék nyomai, a szennyeződések és a moha mind-mind árulkodó jelek arról, hogy itt az ideje egy alapos nagytakarításnak. A magasnyomású mosó igazi csodafegyver a ház körüli teendőkben – de csak akkor, ha okosan használjuk!
Ház körüli teendők tavasszal magasnyomású mosóval
Tavasszal a ház körüli kültéri területek alapos tisztítást igényelnek, hiszen a tél nyomot hagy a burkolatokon, teraszokon, kerti bútorokon és akár a homlokzaton is. Akár az otthonunkat, akár a nyaralót vagy a hétvégi kisházat szeretnénk rendbe tenni, érdemes időt szánni az az alapos nagytakarításra a ház körül is.

Sokoldalú segítség a kültéri takarításban
A magasnyomású mosó nem csupán egy újabb látványos eszköz a barkácsboltok polcain – egy valódi csodafegyver, ha ház körüli takarításról van szó. Gyorsan és hatékonyan távolítja el a koszt, mohát, algát és egyéb szennyeződéseket, így otthonunk pillanatok alatt megújul.

Számos területen alkalmazható a ház körül
- Tető és ereszcsatorna
Az eldugult ereszcsatorna komoly problémákat okozhat, hiszen a felgyülemlett víz károsíthatja a ház szerkezetét. Miután eltávolítottuk a nagyobb szennyeződéseket, a magasnyomású mosóval könnyedén megszabadulhatunk a maradék mohától és törmeléktől. Bánjunk óvatosan a nyomással, mert a túl erős vízsugár meglazíthatja az eresz illesztéseit vagy megrongálhatja a tetőfedő anyagot. - Homlokzat és oldalfalak
A falakon megtelepedő por, kosz és penész nemcsak esztétikai probléma, hanem hosszú távon károsíthatja is az épületet. Egy alapos tisztítás után a ház újra régi fényében tündökölhet! Szükséges némi gyakorlat és szakértelem a homlokzat tisztításhoz, mert a túl erős sugár leáztathatja a festéket vagy a vakolatot, sőt, egyes szigetelőanyagokat is károsíthat. - Járólapok, térkő, teraszburkolatok
A burkolatok az idő múlásával elszíneződnek és szennyeződnek, de egy magasnyomású mosás után olyan hatást érhetünk el, mintha csak most rakták volna le őket. Figyeljünk arra, hogy a fugázás ne sérüljön, mert a túl nagy nyomás könnyen kimoshatja a hézagokból az anyagot, ami a burkolat instabilitásához vezethet.Kerítés és kapu
Legyen szó fa-, fém- vagy műanyagkerítésről, egy alapos tisztítás csodát tesz! Visszaadja a kerítés eredeti színét és megjelenését, miközben eltávolítja az időjárás okozta szennyeződéseket. A fa esetében különösen ügyelni kell a megfelelő nyomásra, mert a túl erős vízsugár szálkásíthatja vagy feláztathatja az anyagot, így gyorsabban elöregedhet. - Medence és kerti bútorok
A téli időszak után a medencében megtelepedhet az alga és egyéb szennyeződések, ezért szezonkezdés előtt elengedhetetlen egy alapos tisztítás. A kerti bútorokat is könnyedén újszerűvé varázsolhatjuk. Arra viszont ügyeljünk, hogy műanyag felületeknél és festett bútoroknál a túl erős vízsugár lepattogtathatja a festéket vagy megrepedeztetheti az anyagot. - Garázsbejáró, lépcsők, kocsibeálló
A téli latyak, olajfoltok és egyéb makacs szennyeződések könnyen eltávolíthatók egy jó minőségű magasnyomású mosóval, így a bejárat mindig tiszta és rendezett lesz. Azonban az olajos vagy zsíros foltok esetében érdemes először speciális tisztítószert használni, mert a víz önmagában nem mindig elegendő, és a szennyeződés akár még jobban el is terülhet.

Hatékony barkácseszköz, ha jól használjuk
A magasnyomású mosók közül már a lakossági felhasználásra szánt eszközök között is találunk olyat, amely valóban hatékonyan távolítja el a szennyeződéseket. Azonban még egy alacsonyabb hatásfokú eszközzel is jelentős károkat okozhatunk, ha nem megfelelően használjuk.
Túl erős nyomással dolgozva könnyen kárt tehetünk a felületekben. A régi vakolat, a rossz állapotú fa vagy a lazán rögzített burkolólapok könnyen megsérülhetnek, ha nem megfelelően bánunk a géppel.
Sokan csalódtak már az otthoni magasnyomású mosóeszközök hatékonyságában, pedig az eredmény nem csak a géptől függ. A legtöbb problémát sajnos a szakértelem hiánya okozza, hiszen nem mindegy, milyen állapotban van az adott felület és mennyire szennyezett vagy hogy milyen tisztítószert használunk a szennyeződés eltávolítására.

A mosó használata során érdemes odafigyelni az alábbiakra, hogy elkerüljük a gyakori problémákat
- Kerüljük az erős vízsugár használatát egyes felületeken. A túl erős vízsugár kárt tehet a felületekben, különösen a fa burkolatokban vagy a fugázott járólapokban.
- Mindig az adott felülethez megfelelő nyomást válasszuk ki, hogy elkerüljük a sérüléseket.
- Ne tartsuk túl közel a fúvókát a tisztítandó felülethez, mert a nagy nyomás miatt lepattoghat a festék, sérülhet a fa vagy akár a térkő is.
- A nem megfelelő tisztítószer foltot hagy maga után vagy nem távolítja el a szennyeződéseket.
- Ha nem vagyunk biztosak abban, hogyan kell szakszerűen elvégezni a tisztítást, inkább kérjünk segítséget egy profi csapattól, hogy elkerüljük a nem várt károkat.
Bízzuk inkább szakemberre a magasnyomású tisztítást!
A magasnyomású mosás összetettebb feladat, mint amilyennek elsőre tűnik. Mire mindent beszerzünk – a gépet, a megfelelő tisztítószereket –, könnyen egy kisebb vagyont is elkölthetünk. Nem is beszélve az időről, amit a helyes használat elsajátítására fordítunk – sokszor a saját kárunkon tanulva.
Ha nem vonz bennünket a téma annyira, hogy szakértővé váljunk benne, érdemes inkább profi csapatra bízni a munkát. A szakemberek pontosan tudják, hogyan bánjanak a különböző felületekkel, milyen nyomást és tisztítószereket kell használni. Egy tapasztalt csapat akár egyetlen alkalom alatt is ragyogóvá varázsolhatja az egész házat és környezetét – mindezt anélkül, hogy kockáztatnánk a sérült vakolatot, a feltépett fugát vagy a megkarcolt burkolatot. Az eredmény? Makulátlan tisztaság, gond és veszteség nélkül.